Čo dokážu baktérie zo zubného povlaku
Ahojte.
Prvotnú predstavu o názve článku som mala s miernym použitím odborných slov, ale nakoniec som názov zamenila a asi sa mi aj pozdáva viac, hah. :) Takže dnes by sme si priblížili, čo všetko dokážu narobiť v ústach baktérie, ak je ústna hygiena nedostatočná alebo žiadna nie je. Začali by sme pekne po poriadku, aby ste lepšie pochopili a vedeli rozlíšiť čo je vo vaších ústach zdravé a čo naopak nie.
Ako prvé si teda predstavíme zdravý chrup. Ako by teda mal vyzerať?
Na obrázku č. 1 vidíte ilustračnú fotografiu zuba, spolu s jeho okolitými štruktúrami, ktoré si neskôr priblížime. Myslím si, že všetci dobre vieme, čo na obrázku je zub. Ten sa skladá z korunky - časť zuba, ktorá je v ústach voľným okom viditeľná a koreňa - časť zuba, ktorú voľným okom nevidíme pretože je uložený v kosti. Bielo-zelené s otvormi je kosť. Kosť je perforovaná tj. má otvory pre prestup nervov a cievov, ktoré vyživujú zub. V kosti su uložené korene zubov ako som už vyššie spomínala, čiže kosť drží zuby, aby nevypadli to dáva aj logiku. Samozrejme, že kosť voľným okom nevidíme, pretože ju prekrýva ďasno - červená farba na obrázku. Na obrázku č. 2 už vidíme reálnu fotku chrupu. Tu, je jasne vidieť, že na zuboch sa nenachádza žiaden povlak, zuby sú zdravé, taktiež aj ďasná. Zdravé ďasná sa označujú vtedy ak sú :
- bledoružovej- ružovej farby
- majú tuhšiu konzistenciu
- a samozrejme nekrvácajú ani na podnet ( pri podráždení, pri čistení zubov ) ale ani spontánne.
Na obrázku č. 2 taktiež vidíme röntgenovú ( RTG ) snímku zubov. Šípky ukazujú na biely okraj kosti, ktorá v tomto prípade nie je narušená, pretože v ústach nie je prítomný žiaden zápal označuje sa to ako P0. Pri správnej orálnej hygiene, čistení zubov a taktiež aj medzizubných priestorov sa tento stav dokáže udržať.


Ak v niečom poľavíme,vynecháme alebo úplne prestaneme, plak sa bude na zuboch hromadiť a tak dochádza k zápalu ďasien alebo Gingivitíde ( gingiva lat. ďasno, -itída koncovka pre zápal ). Na obrázku č.3 vidíme, že ďasno zmenilo farbu na červené a taktiež dentálny hygienik/ zubný lekár sa vie parodontálnou sondou dostať do priestoru medzi ďasnom a zubom zvaným parodontálny vačok. Obrázok č.4 ukazuje, že ďasná krvácajú, pretože na zuboch a ďasnách je prítomný bakteriálny povlak, z ktorého baktérie dráždia ďasno a preto krváca aj na podnet napr. čistenie zubnou kefkou ale aj spontánne. Aby to bolo ešte lepšie na pochopenie tak v skratke si povieme niečo o zubnom povlaku. Je to mäkký nános, ktorý sa tvorí na zuboch alebo na zubných náhradach za 12-24 hod., odstrániť sa dá len mechanicky a to zubnou kefkou . ÚSTNA VODA ZUBNÝ POVLAK NEODSTRÁNI ! V povlaku sa nachádzajú baktérie a ak si ten povlak nedostatočne odstránime alebo vôbec, povlak stvrdne a vznikne zubný kameň a ten vie odstrániť už iba zubný lekár/dentálny hygienik. Čo sa týka zápalu ďasien, je tento stav ešte stále zvrátny, správnou hygienou - dôkladne čistenie zubov, medzizubných priestorov a ďasien. Keďze je stav zvrátny aj na rtg snímke vidíme, že svetlý okraj kosti je zatiaľ nenarušený a siaha až ku krčku zuba.


Lenže, ak ani v tomto prípade sa stav ústnej hygieny nezlepší a nerieši sa to, baktérie prechádzajú do hĺbky a začína parodontitída, to už je ale stav nezvratný. Na obrázku sú jasne viditeľné červené až fialové ďasná, ktoré sú opuchnuté a stále krvácajú na podnet aj spontánne. Tento zápal už ale poškodzuje povrch kosti, čo je už aj vidieľné na rtg snímke ako rozpúšťanie bieleho okraja, tento stav sa označuje ako - P1. Po úplnom rozpustení povrchu kosti, kosť už nesiaha ku krčku zuba ale je nižšie - P2. Preto je tento stav už nezvratný, pretože kosť nemá samoregeneračnú schopnosť a nedorastie už do pôvodneho stavu. To ale neznamená, že tento stav sa nedá riešiť. Dá. Vieme tento stav zastaviť a stabilizovať, a to pravidelným čistením zubov, medzizubných priestorov, priestoru medzi ďasnom a zubom, pravidelnými návštevami zubnej ambulancie, kde sa odstránia nánosy.


Ale ak sa ani tieto odporúčania nedodržiavajú, strata kosti pokračuje. Zápal postupuje ďalej a dochádza k ťažkej parodontitíde. Ďasná sú stále extrémne opuchnuté, z vačku vyteká krv a hnis. Dochádza k enormnému úbytku kosti, čo zapríčiňuje rozostupy zubov a kývavosť, keďže zuby už nemajú v čom držať. Na rtg snímke je jasne viditeľný úbytok kosti, ktorý je už iba v oblasti koreňa - P3 a v poslednom štádiu zápalu je kosť v oblasti hrotu koreňa a tú už dochádza k úplnej strate zubov. Myslím si, že do takého štádia nikto z nás sa nechce dostať.


Celé si to ešte raz v skratke zhrnieme :
1. Zdravý chrup
- žiaden povlak
- ďasná sú bledoružovej farby, nekrvácajú
- kosť je neporušená = nie je prítomný zápal
2. Zápal ďasien = gingivitída
- prítomný povlak + zubný kameň
- ďasná krvácajú
- kosť je neporušená = baktérie ešte nerozspustili kosť
- ZVRÁTNY STAV !
- prítomný povlak + zubný kameň
- ďasna krvácajú, sú červené
- baktérie začínajú rozpúšťať kosť = kosť už nedorastie
- NEZVRÁTNY STAV ! ale vieme stav zastaviť a stabilizovať
4. Ťažká parodontitída = ťažký stupeň zápalu
- prítomný povlak + zubný kameň
- ďasna krvácajú, sú opuchnuté, tmavočervené až fialové
- z vačku vyteká krv a hnis
- dochádza k veľkej strate kosti, čo zapríčiňuje rozostupy zubov, kývavosť až úplnu stratu zubov
- aj tento stav vieme zastaviť a čiastočne stabilizovať, ale stále je to NEZVRÁTNY STAV !
Čo teda plynie z dnešného článku? ČISTIŤ, ČISTIŤ a ČISTIŤ. A ako správne čistiť zuby, si povieme už v ďalšom článku. Nezabúdajte, že prevencia sa vždy vyplatí. Tak čo páčil sa Vám článok? Vyznáte sa už lepšie v tom, čo je vo vašich ústach zdravé a čo naopak nie a treba to riešiť ?